GameSir X2S Type-C on langallinen USB Type-C -peliohjain pilvipelaamiseen. Hall Effect -ohjaintikut ja -liipaisimet tarjoavat tarkan ohjauksen ja auttavat vähentämään ohjaintikkujen drift-ilmiötä.
Ohjain on yhteensopiva iPhone 15 -sarjan ja Android-puhelimien kanssa. Kameramoduulin ansiosta siihen sopivat puhelimet, joiden pituus on 110–168 mm. Puhelimen leveydelle ei ole ilmoitettu rajoitusta.
Turbo-toiminto voidaan määrittää painamalla Capture-painiketta yhdessä A-, B-, X-, Y-, LB-, RB-, LT- tai RT-painikkeen kanssa. Toiminnon avulla painikkeen toistuva painaminen voidaan automatisoida nopeampaa käyttöä varten.
Etupainikkeissa yhdistyvät tuntokytkin ja silikonirakenne, jotka tarjoavat napakan mutta pehmeästi vaimentuvan painallustuntuman. LB- ja RB-painikkeissa on mikrokytkinrakenne, joka tuntuu mekaaniselta, e-urheiluhenkiseltä painikkeelta. Liipaisinpainikkeiden kestävyys on ilmoitettu enintään 3 miljoonaksi painallukseksi.
Kahvojen takaosan kumipinnoite parantaa otteen mukavuutta.